Zadłużenie w spółdzielni mieszkaniowej – co zrobić?

Zadłużenie w spółdzielni mieszkaniowej – co zrobić?

Nie zdajemy sobie sprawę w jak prosty sposób możemy stracić mieszkanie i pogorszyć nasza sytuację finansową.  Niezapłacenie kilku rachunków za czynsz w spółdzielni mieszkaniowej może doprowadzić nawet do egzekucji. Co należy wiedzieć i jak rozwiązać problem zadłużenia ze spółdzielnią mieszkaniową? 

Spółdzielnie mieszkaniowe tak jak i wspólnoty rządzą się własnymi prawnymi. Nie zwlekają, aż kwota zadłużenia lokatora wzrośnie do niebotycznie wysokiej sumy tylko szybko przystępują do działania. Obie instytucje w trybie procesie mogą żądać sprzedaży lokalu na drodze licytacji, ale także dokonać eksmisji lokatora poprzez komornika. Spółdzielnia może w prosty sposób uzyskać sądowy tytuł wykonawczy do obowiązku zapłaty długu, co umożliwia jej sprawne wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Dług lokatora, który zalega z płatnościami spółdzielni może wzrosnąć do dużej kwoty dodając odsetki, koszty sądowe i koszty komornika. Poniżej przedstawiamy Wam najważniejsze informacje i rady dotyczące zadłużenia w spółdzielni: 

  • Jeden niezapłacony rachunek może prowadzić do większych problemów. Poproś o pomoc bliskich i spłacić zaległy czynsz do termin 30 dni od daty wymaganej płatności. 
  • Jeżeli nie regulujesz należności czynszowych od dłuższego czasu i twój dług rośnie nie ignoruj wezwań do zapłaty. Spółdzielnia albo firma windykacyjna będzie próbowała nawiązywać z tobą kontakt, którego nie unikaj. Przedstaw swoją sytuację i spróbujcie wspólnie ustalić polubowną drogę spłaty. Ignorowanie kontaktu może pogorszyć sprawę. Sprawdź nasz artykuł “Jakie prawa ma windykator “ https://www.qi-group.pl/zadluzenia/jakie-prawa-ma-windykator/ aby być przygotowanym i świadomym praw widykatora. 
  • Zapytaj w spółdzielni o możliwość odpracowania długu, niektóre spółdzielnie mieszkaniowe dają taką możliwość swoim lokatorom.  
  • Egzekucja to ostateczność! Trybunał Konstytucyjny w 2013 uznał, że za każdym razem przy decyzji odnośnie pozbawienia kogoś lokalu mieszkalnego z tytułu zadłużenia należy brać pod uwagę osobiste okoliczności dłużnika i potraktować egzekucję jako ostateczność. 

Spółdzielnia wiedząc o trudnej sytuacji lokatora zawsze będzie starała się wspólnie dojść do porozumienia. Nie może umorzyć długu, ale w wielu przypadkach władze spółdzielni proponują rozłożenie go na raty możliwe do spłaty. W niektórych przypadkach można liczyć na dodatek mieszkaniowy, czyli dopłatę do czynszu z gminy. Pamiętajmy, że najważniejsze to NIE unikać kontaktu z pracownikami spółdzielni, dojście do porozumienia ze spółdzielnią z pewnością będzie łatwiejsze niż innymi wierzycielami.