Jak nie dać się oszukać komornikowi? Kilka prostych zasad.

Jak nie dać się oszukać komornikowi? Kilka prostych zasad.

Komornik to zawód, który budzi strach i lęk w wielu osobach borykających się z problemami finansowymi. Myśl o komorniku u progu drzwi paraliżuje niejednego dłużnika, a czarne scenariusze same piszą się w głowie. Muszę go wpuścić? Czy może zabrać mi całą wypłatę? A co, jeśli zabierze mi lodówkę i łóżko? Te i wiele podobnych pytań zadaje sobie niejedna osoba czekająca na egzekucję komorniczą. Ważne jest, aby znać podstawowe prawa jakie ma komornik, co może zająć a czego nie, a także jak rozróżnić komornika od zwykłego oszusta. Poniżej przedstawiamy wam kilka podstawowych zasad, które z pewnością okażą się przydatne. 

  1. Komornik ma obowiązek działania zgodnie z prawem, przestrzegając zasady etyki zawodowej. Kiedy przychodzi pełnić swoje obowiązki musi mieć ze sobą identyfikator wydawany przez Krajową Radę Komorniczą. Aby rozpocząć jakikolwiek proces egzekucji komornik musi posiadać prawomocny wyrok lub nakaz zapłaty z klauzulą wykonalności. 
  2. Komornika należy wpuścić do mieszkania, jeżeli ma tytuł wykonawczy. W przypadku, kiedy odmówimy otwarcia drzwi, komornik ma prawo zażądać wejścia do mieszkania w asyście policji. 
  3. Co MOŻE zająć komornik? 
  • Wynagrodzenie – pamiętajmy, że komornik nie może zająć minimalnego wynagrodzenia, wyjątkiem są długi alimentacyjne (w ich przypadku nie obowiązuje kwota wolna od zajęcia). Limity potrąceń z wynagrodzenia wynoszą: 50% lub nawet 60% w przypadku należności alimentacyjnych 
  • Rachunek bankowy 
  • Ruchomości- tylko ściśle określone przedmioty, które należą do dłużnika! Do tej grupy należą np.  niektóre sprzęty AGD i RTV, komputery, telefony, samochody, inne pojazdy, drukarki, konsole, ekspresy do kawy, meble i inne wyposażenie mieszkania. 
  • Nieruchomości 
  • Rentę i emeryturę  
  1. Czego komornik NIE MOŻE zająć? 
  •   Poszczególnych świadczeń takich jak: alimenty, świadczenia wypłacane na rodzinę, dodatki rodzinne, dodatki dla sierot, dodatki porodowe, zasiłki dla opiekunów, świadczenia uzyskiwane w ramach pomocy społecznej, świadczenia wychowawcze i integracyjne. 
  • Przedmioty urządzenia domowego, które są niezbędne do życia dla dłużnika i domowników takie jak: lodówki, pralki, odkurzacz, piekarnik, płyta grzewcza, łóżka, stół, krzesła, pościel, bielizna, ubranie codzienne, zapasy żywności i opału, które są konieczne dla dłużnika i członków jego rodziny na czas jednego miesiąca 
  1. Komornik ma określone godziny pracy (od poniedziałku do soboty w godzinach od 7-21), może jednak złożyć dłużnikowi wizytę w niedzielę, a nawet w godzinach nocnych, jeżeli ma na to zezwolenie prezesa danego sądu rejonowego 

Pamiętajmy, że znajomość podstawowych zasad działania określonych organów egzekucyjnych może uchronić Nas przed wieloma nieoczekiwanymi sytuacjami. Komornicy muszą stosować się do określonych zasad i etyki zawodowej. Każde naruszenia należy zgłaszać odpowiednim organom. 

Jeżeli zastanawiasz się, czy przysługuje ci kredyt mając komornika zapraszamy do artykułu https://www.qi-group.pl/zadluzenia/czy-dostane-kredyt-majac-komornika/